Forside  |  Kontakt  |  Sitemap  |  Log ind

ELINDCO vinder endnu en totalentreprise for Kræftens Bekæmpelse

Onsdag d. 4. juni blev ELINDCO Byggefirma A/S, sammen med Cubo Arkitekter A/S, ingeniørvirksomheden Fjerring A/S og Landskabsarkitekt Schønherr A/S, kåret som vinder af totalentreprisekonkurrencen om et byggeprojekt på Kræftens Bekæmpelses hovedsæde.

Byggeprojektet omhandler en om- og udbygning af foreningens eksisterende bygninger på Strandboulevarden på Østerbro i København. Formålet er at etablere en ny kantine, nye mødefaciliteter og udearealer, som stedets faste medarbejdere såvel som besøgende kan få glæde af.

Byggeprojektet skal skabe større funktionalitet, fleksibilitet og plads og give nogle af bygningernes mest centrale områder en lys og imødekommende atmosfære. Udenfor udlægges det nuværende gårdrum som en pocket-park, som også Kræftens Bekæmpelses naboer kan benytte.

Det er ikke første gang, at ELINDCO vinder en totalentreprise for Kræftens Bekæmpelse. I januar 2013 vandt vi opførelsen af foreningens nye rådgivningscenter i Roskilde, som står færdigt senere på sommeren.

Hos ELINDCO ser vi frem til at fortsætte samarbejdet med kræftens Bekæmpelse omkring det nye projekt, der påbegyndes d. 12. juni og forventes afsluttet til juni 2015.

 

Illustrationer af Cubo Arkitekter A/S:

KB Østerbro 1

 KB Østerbro 2