ELINDCOs 2030-strategi er klar:
Vi vil være en ansvarlig virksomhed, den foretrukne samarbejdspartner og en arbejdsplads, hvor branchens dygtigste medarbejdere har lyst til at være.
Strategien blev både forankret i fællesskabet og udfoldet gennem gode drøftelser på et fokuseret forårsseminar, hvor alle funktionærer deltog – et stærkt udgangspunkt for at udvikle os i takt med markedets krav.
ELINDCO gennemfører et generationsskifte i ejerkredsen, der nu består af adm. direktør Jørgen Thomsen, afdelingschef Christian Bay Dietz, projektchef Daniel B. Jørgensen, afdelingsdirektør Poul B. Jørgensen og salgs- og markedschef Anni Schmidt Nielsen – fem ligeværdige ejere.
Ændringen sker i forbindelse med, at tidligere bestyrelsesformand Steen Justesen og tidligere entreprisedirektør Per Bager træder ud af ejerkredsen. Per Bager fortsætter som bestyrelsesformand, mens Steen Justesen fortsat indgår i bestyrelsen.
På bestyrelsesseminaret på Tøystrup Gods godkendes strategien frem mod 2025.
Visionen om at blive markedsleder, den foretrukne samarbejdspartner og en attraktiv arbejdsplads sætter sammen med virksomhedens værdier en tydelig ramme for den fortsatte og lønsomme udvikling af virksomheden.
Målsætningen fra Golfmødet om en omsætning på en halv milliard realiseres allerede i regnskabsåret 2017/2018 – et år før tid.
I regnskabsåret 2015/2016 opnår ELINDCO det bedste resultat nogensinde og målet om den halve milliard er indenfor rækkevidde.
Ved Golfmødet i 2013 formulerer ELINDCOs ledelse sammen med bestyrelsen en vækststrategi. Målsætningen er, at omsætningen skal ramme en halv mia. kr. i 2018.
Strategien er at tage større markedsandele i segmentet af sager med en entreprisesum på mere end 100 millioner.
Efter 16 år som administrerende direktør går Jens O. Eriksen i 2005 på pension som en del af et planlagt generationsskifte.
Steen Justesen indtræder som administrerende direktør og udgør sammen med medarbejderne Per Pedersen, Per Staalgaard, Per Bager og Mikael Hesselø den nye ejerkreds i ELINDCO.
ELINDCO udfører apteringsentreprisen på tilbygningen til Det Kongelige Bibliotek.
Byggeriet på Kalvebod Brygge giver med sin spektakulære arkitektur og unikke beliggenhed masser af værdifuld medieomtale, der øger markedets kendskab til ELINDCO og er med til at positionere virksomheden.
ELINDCO hædres i 1995 med Unibanks Erhvervspris.
I begrundelsen fremhæves ELINDCO som en ”markant og kvalitetsbevidst repræsentant for sin branche, der satser på uddannelse og udvikling af medarbejdere samt en høj grad af åbenhed i kommunikation til både medarbejdere og eksterne samarbejdspartnere”.
Et af de toneangivende byggerier i ELINDCOs historie er apteringsentreprisen på Herlev Hospital i 1971. Med en entreprisesum på dengang svimlende 21 mio. kr. bliver opgaven en katalysator for ELINDCOs vækst. Medarbejderstaben stiger til 70 mand og allerede her lægges kimen til et af ELINDCOs specialer: planlægning, styring og eksekvering af store apteringsentrepriser.
Den 31. august 1968 grundlægger tømrermester Erik Lind og hustruen Annalise Lind sammen med en håndfuld tætte kollegaer en ny virksomhed, E. Lind & Co.
Præcision, kommunikation og ordholdenhed er fra starten centrale værdier for virksomheden, som med den karismatiske og visionære Erik Lind i spidsen hurtigt får solidt fodfæste og skaber fundamentet til en succeshistorie.
Erik Lind har allerede fra ELINDCOs tidligste år en klar plan for rammerne omkring virksomhedens ledelse og udvikling; herunder at han som 50-årig vil træde ud af den daglige ledelse og ansætte en administrerende direktør – og at han som 60-årig ikke længere vil være virksomhedsejer.